You are here: მთავარი არქივი სიახლეების არქივი ფიდეს მსოფლიო გუნდური ჩემპიონატი

ფიდეს მსოფლიო გუნდური ჩემპიონატი

Khanty Mansiisk 16-27.06.2017 SAT დღეს ხანტი-მანსიისკში (რუსეთი) საზეიმოდ გაიხსნა ფიდეს მსოფლიო ვაჟთა და ქალთა გუნდური ჩემპიონატები.

ორივე ჩემპიონატში პირველობისთვის სხვადასხვა ქვეყნის 10 უძლიერესი ნაკრები გუნდი იბრძოლებს.

ქალთა შორის:  ჩინეთის (2520), რუსეთის (2515), საქართველოს (4276), ინდოეთის (2427), პოლონეთის (2427), უკრაინის (2422),

ვიეტნამის (2351), ამერიკის შეერთებული შტატების (2345), აზერბაიჯანის (2340) და ეგვიპტის (2054).

ვაჟთა შოროს:   ჩინეთი (2745), რუსეთი (2729), უკრაინა (2687), ინდოეთი (2675), პოლონეთი (2674), აშშ (2673), 

ბელორუსია (2602),თურქეთი (2599), ნორვეგია (2526) და ეგვიპტე (2405).

ჩემპიონატები წრიული სისტემით 9 ტურად იმართება და 27 ივნისამდე გასტანს.

ტურის დასაწყისი 15:00 სთ. (ბოლო ტური 13:00); 22 ივნისი დასვენების დღეა.

დროის კონტროლი: 90 წთ - 40 სვლაზე, შემდეგ 30 წთ პარტიის ბოლომდე, ყოველ სვლაზე 30 წმ-ის დამატებით დაწყებული პირველი სვლიდან.

კენჭისყრის დროს, ჩვენს გუნდს მე-9 ნომერი ხვდა წილად. იგი საშუალო რეიტინგის მიხედვით მე-3 ადგილზეა განთავსებული.  

შეგახსენებთ, რომ ჩემპიონატში ეროვნული ნაკრების შემადგენლობაში ბათუმის "საჭადრაკო კლუბი ნონას"

ორი წევრი ასპარეზობს, საერთაშორისო ოსტატები და ქალთა საერთაშორისო დიდოსტატები ნინო ბაციაშვილი და სალომე მელია. 

GEO GUNDI W MSOPLIO GUNDURI KHANTY 2017 41e508a7adc10c882ac7a029c9855701-526x351

 საქართველოს ქალთა ეროვნული ნაკრების შემადგენლობა:             

1. ნანა ძაგნიძე, GM, 2533; 2. ლელა ჯავახიშვილი, IM,  2447; 3. ბელა ხოტენაშვილი, GM, 2452; 4. ნინო ბაციაშვილი,  IM,  2469; 5. სალომე მელია, IM,  2393;    

გუნდის კაპიტანი: დავით ჯოჯუა, FST, GM, 2581

დელეგაციის ხელმძღვანელი: ვალერი გაფრინდაშვილი,  FT, GM, 2360 

წარმატება ვუსურვოთ და ვუგულშემატკივროთ ჩვენს ნაკრებს !!! 

 

  I ტური         2.     (2)  ინდოეთი         2  -  2        საქართველო (9)

1. ჰარიკა დრონავალი, GM,  2535           1 - 0      ნანა ძაგნიძე, GM, 2533

2. კარავადე ეშა, IM, 2388                      1/2       ლელა ჯავახიშვილი, IM, 2447

3. პადმინი როუტ, IM, 2375                   1/2       ბელა ხოტენაშვილი, GM, 2452  

4. ვიჯაიალაკშმი სუბარამან, IM, 2375     0 - 1        ნინო ბაციაშვილი,  IM,  2469

 

II   ტური       4.     (9) საქართველო       2  -  2      პოლონეთი (3) 

1.  ნანა ძაგნიძე, GM, 2533                      1 - 0       მონიკა სოჩკო, GM, 2485

2.  ბელა ხოტენაშვილი, GM, 2452            1 - 0       იოლანტა ზავადსკა,  WGM, 2426     

3.  ნინო ბაციაშვილი,  IM, 2469               0 - 1       კლაუდია კულონ, WGM, 2381

4.  სალომე მელია, IM, 2393                    0 - 1       იოანა მაიდან-გაიევსკა, WGM, 2366   

 

 III  ტური         3.      (4) ეგვიპტე            0 - 4       საქართველო (9)

1. ვაფა შრუკ, WGM,  2141                        0 - 1       ლელა ჯავახიშვილი, IM, 2447

2. აიაჰ მოატაზ, WIM, 2020                       0 - 1       ბელა ხოტენაშვილი, GM, 2452  

3. ელანსარი ემან, WIM,  1887                   0 - 1        ნინო ბაციაშვილი,  IM, 2469 

4. ტასნიმ ეჰაბ, WIM,   1750                      0 - 1        სალომე მელია, IM, 2393 

 

IV   ტური        3.      (9) საქართველო      1,5 -  2,5        რუსეთი (5) 

1.   ნანა ძაგნიძე, GM, 2533                        0 - 1      ალექსანდრა კოსტენიუკი, GM, 2542

2.   ლელა ჯავახიშვილი, IM, 2447              0 - 1     კატერინა ლაჰნო, GM, 2539

3.   ბელა ხოტენაშვილი, GM, 2452              1 - 0     ვალენტინა გუნინა, 

4.   ნინო ბაციაშვილი,  IM, 2469                 1/2      ალექსანდრა გორიაჩკინა,nbsp;WGM, 2477 

 

  ტური         4.      (6) ჩინეთი            3,5 - 0,5         საქართველო (9)

1.  ჯუ ვენჯუნ, GM,  2483                        1 - 0            ნანა ძაგნიძე, GM, 2533

2.  ტან ჟონგვი, GM, 2517                         1 - 0            ლელა ჯავახიშვილი, IM, 2447  

3.  ლეი ტინგჟი, GM, 2488                        1 - 0            ბელა ხოტენაშვილი, GM, 2452 

4.  გუო კი, IM, 2417                                1/2              ნინო ბაციაშვილი,  IM, 2469 

 

VI   ტური        2.      (9) საქართველო      3  -  1       ვიეტნამი (7)

1. ნანა ძაგნიძე, GM, 2533                         1/2         ლე ტაო ნგუიენ ფამ, IM, 2344

2. ლელა ჯავახიშვილი, IM, 2447               1/2         თჰი ბაო ტრამ ჰოანგ, WGM, 2380

3. ბელა ხოტენაშვილი, GM, 2452              1 - 0         თჰი კიმ ფუნგ ვო, WIM, 2378

4. სალომე მელია, IM, 2393                      1 - 0         თჰი მაი ჰუნგ ნგუიენ, WGM, 2301 

 

VII ტური        5.      (8) აზერბაიჯანი      1  -  3     საქართველო (9)

1. ზეინაბ მამედიაროვა, WGM, 2289          0 - 1        ნანა ძაგნიძე, GM, 2533 

2. გიუნაი მამადზადე, WGM, 2368             1/2         ლელა ჯავახიშვილი, IM, 2447

3. გიულნარ მამედოვა, IM, 2362                1/2          ნინო ბაციაშვილი,  IM, 2469

4. ულვია ფატალიევა, WIM, 2341             0 - 1         სალომე მელია, IM, 2393 

 

VIII ტური      1.      (10) უკრაინა        1,5 -  2,5   საქართველო (9)

1. ანა უშენინა, GM, 2458                         1/2       ნანა ძაგნიძე, GM, 2533

2. ნატალია ჟუკოვა, GM, 2449                  1/2       ლელა ჯავახიშვილი, IM, 2447

3. ინნა გაპონენკო, IM, 2428                    1/2        ბელა ხოტენაშვილი, GM, 2452

4. იულია ოსმაკ, WGM, 2350                   0 - 1      ნინო ბაციაშვილი,  IM, 2469 

 

IX   ტური       3.      (9) საქართველო    3  -  1      აშშ  (1)

1. ნანა ძაგნიძე, GM, 2533                                 1/2           საბინა-ფრანჩესკა ფოიშორი, WGM, 2331

2. ბელა ხოტენაშვილი, GM, 2452                      1/2          კატერინა ნემცოვა, WGM, 2313     

3. ნინო ბაციაშვილი,  IM, 2469                         - 0          ჯენიფერ იუ, WIM, 2319

4. სალომე მელია, IM, 2393                              0         აკშიტა გორტი, FM, 2240        

 

World Team Championship Kanty-2017

ჩემპიონატის ოფიციალური ვებგვერდი: http://chess.ugramegasport.ru/

დებულება: http://chess.ugramegasport.ru/regulations-for-the-fide-world-team-championship/

ჩემპიონატის განრიგი:  http://chess.ugramegasport.ru/program/

მონაწილე გუნდები/მოთამაშეები:   http://chess.ugramegasport.ru/teams-women-s-section/

კენჭისყრა და შედეგები გუნდების მიხედვით: http://chess.ugramegasport.ru/team-pairings-women/

კენჭისყრა და შედეგები დაფების მიხედვით: http://ugra2017.fide.com/results/board-parings-round-9-women/

სატურნირო ცხრილი: http://ugra2017.fide.com/crosstable-women/

 

გამარჯვებული სამეული: 

I      ადგილი   -  რუსეთი,        16 მატჩ ქულა,    25,5   ქულა დაფების მიხედვით. 

II    ადგილი    - ჩინეთი,         13 მატჩ ქულა,     22      ქულა დაფების მიხედვით.

III   ადგილი   - საქართველო,  12 მატჩ ქულა,     21,5   ქულა დაფების მიხედვით.

 

ადგილების საბოლოო განაწილება:

http://ugra2017.fide.com/crosstable-women/

 

 19424393 1729802710439194 6321770414685234717 n

             საქართველოს ქალთა ნაკრები

      ფიდეს მსოფლიო გუნდური ჩემპიონატის

                ბრინჯაოს მედალოსნია !!!

   

    "საჭადრაკო კლუბი ნონა"-ს ადმინისტრაცია

           ულოცავს გოგოებს წარმატებას!!!  

 

19510513 10155045423989262 1671494857995359158 n

 

პარტიების დასაწყისი 15:00, შეგახსენებთ, რომ საქართველოს დროით პარტიები 14:00 სთ-ზე  იწყება. 

L I V E - პარტიები: -  http://chess.ugramegasport.ru/live-games-women/

 

ფოტო გალერეა:   http://chess.ugramegasport.ru/r/photo/

VIDEO გალერეა: http://chess.ugramegasport.ru/r/video-en/