Facebook

FIDE Online Olympiad SAT

ფიდეს ონლაინ საჭადრაკო ოლიმპიადა, ყველაზე მასშტაბური ტურნირი ეროვნული გუნდებისთვის, გაიმართება 25 ივლისიდან - 30 აგვისტომდე, მსოფლიოს უმსხვილეს ონლაინ პლატფორმაზე Chess.com. ოლიმპიადაში 163 გუნდი და 1500-ზე მეტი მოჭადრაკე ღებულობს მონაწილეობას. 

 ეს ნამდვილად გლობალური ტურნირია, პარტიების ლაივში კომენტირება მიმდინარეობს მსოფლიოში

ყველაზე პოპულარულ ენებზე, მათ შორის ინგლისურ, რუსულ, ესპანურ, გერმანულ, ფრანგულ და

ჩინურ ენებზე.  მიუხედავად იმისა, რომ 44-ე მსოფლიო საჭადრაკო ოლიმპიადა კორონავირუსის გამო

გადაიდო 2021 წლის ზაფხულამდე, ახალ ონლაინ ტურნირს ხუთი კვირის განმავლობაში შეუძლია

ჭადრაკის სამყაროს გაერთიანება.

 

ონლაინ ილომპიადა რამდენიმე ეტაპისგან შედგება:

პირველი ეტაპი: დივიზიონები 

25 ივლისიდან - 23 აგვისტოს ჩათვლით, მონაწილე გუნდები გადანაწილდებიან დივიზიონების სხვადასხვა ჯგუფებში. 

ფორმატიSAB SITSAB

   

  ფორმატი nokauti SAB SIT 

 

25 - 27 ივლისი    საბაზო  დივიზიონი 5    30 გუნდი    3 ჯგუფი: A, B, C.    თითოეულში 10 გუნდი,  წრიული 9 ტურად

                                                                                          თითოეული ჯგუფის საუკეთესო 4 გუნდი გადავა დივიზიონ 4-ში

31 ივლისი - 02 აგვისტო   დივიზიონი 4    50 გუნდი    5 ჯგუფი: A, B, C, D, E  თითოეულში 10 გუნდი,  წრიული 9 ტურად

                                                                                          თითოეული ჯგუფის საუკეთესო 3 გუნდი გადავა დივიზიონ 3-ში

07 - 09  აგვისტო                დივიზიონი 3    50 გუნდი    5 ჯგუფი: A, B, C, D, E  თითოეულში 10 გუნდი,  წრიული 9 ტურად

                                                                                          თითოეული ჯგუფის საუკეთესო 3 გუნდი გადავა დივიზიონ 2-ში

14 - 16  აგვისტო                დივიზიონი 2    50 გუნდი    5 ჯგუფი: A, B, C, D, E  თითოეულში 10 გუნდი,  წრიული 9 ტურად

                                                                                          თითოეული ჯგუფის საუკეთესო 3 გუნდი გადავა  ტოპ დივიზიონში

21 - 23 აგვისტო                 ტოპ დივიზიონი  40 გუნდი   4 ჯგუფი: A, B, C, D     თითოეულში 10 გუნდი,  წრიული 9 ტურად

                                                                                          თითოეული ჯგუფის საუკეთესო 3 გუნდი გადავა II ეტაპზე.

 

 

ვინაიდან გუნდები შერეულ ხასიათს ატარებს, დივიზიონებში გუნდები გადანაწილდა 2018 წელს  ბათუმში გამართული

მსოფლიო 43-ე საჭადრაკო ოლიმპიადის "გაფრინდაშვილის თასი"-ს (ვაჟთა და ქალთა გუნდების ჯამური შედეგები)

საბოლოო სიის მიხედვით. ბოლოდან - პირველისკენ მიმართულებით.

http://chess-results.com/tnr368908.aspx?lan=1&art=57&flag=30&zeilen=99999

დივიზიონი 5      - 30 გუნდი სიიდან

დივიზიონი 4      - 50 გუნდი (38  სიიდან + 12 დივიზიონ 5-დან)

დივიზიონი 3      - 50 გუნდი (35  სიიდან + 15 დივიზიონ 4-დან)

დივიზიონი 2      - 50 გუნდი (35  სიიდან + 15 დივიზიონ 3-დან)

ტოპ დივიზიონი - 40 გუნდი (  5  სიიდან + 20 კონტინენტების ნომინანტები + 15 დივიზიონ 2-დან)

 

მეორე ეტაპი: პლეი-ოფი (ნოკაუტები)

27 აგვისტო - საკვალიფიკაციო ტური  8 გუნდი (ტოპ დივიზიონიდან II-III ადგ.) 2 მატჩისგან შემდგარი დუელი + არმაგედონი

28 აგვისტო - მეოთხედფინალი  8 გუნდი  (4 გუნდი ტოპ დივიზიონიდან I ადგ. + 4 გუნდი საკვალიფიკაციო ტურიდან

                                                                       2 მატჩისგან შემდგარი დუელი + არმაგედონი

29 აგვისტო - ნახევარფინალი   4 გუნდი  (მეოთხედფინალიდან) 2 მატჩისგან შემდგარი დუელი + არმაგედონი

30 აგვისტო -       ფ ი ნ ა ლ ი     2 გუნდი  (ნახევარფინალიდან)    2 მატჩისგან შემდგარი დუელი + არმაგედონი                                                                  

გუნდები ყოველდღიურად სამ ტურს თამაშობენ ჯგუფურ ეტაპზე.

 

დროის კონტროლი: თითოეულ მოთამაშეს გამოყოფილი აქვს ფიქსირებული  15 წუთი, დამატებითი 5 წამით ყოველ სვლაზე,

დაწყებული პირველი სვლიდან. 

 

 საქართველოს ეროვნული ნაკრები ოლიმპიადაში ჩაერთვება ტოპ დივიზიონის შემადგენლობაში.

GEO Team Online Olympiad 2020

აღსანიშნავია, რომ ონლაინ ოლიმპიადაში, უმაღლესი "ა" კატეგორიის ქართველი არბიტრი IA, WFM, FI  მარიკა ჯაფარიძე მსაჯობს!

 

 ოლიმპიადაში მონაწილეობას ღებულობს 1000-ზე მეტი ტიტულოვანი მოჭადრაკე, 223 დიდოსტატი, მათ შორის:

დინგ ლირენი, იან ნეპომნიაშჩი, ალექსანდრე გრიშჩუკი, ლევონ არონიანი, ვიშვანათან ანანდი, ანიშ გირი და ვესლი სო.

 

”საჭადრაკო ოლიმპიადა ერთ – ერთი უძველესი ტრადიციაა საჭადრაკო სამყაროში და ყველაზე პრესტიჟული სპორტული

შეჯიბრება მსოფლიოში”, - აღნიშნა ფიდეს პრეზიდენტმა არკადი დვორკოვიჩმა. 

ეს არის ჭადრაკის დღესასწაული და მაგალითი იმისა, თუ როგორ არის შესაძლებელი, რომ  მსოფლიოს სხვადასხვა

ქვეყნის წარმომადგენელი ერთად თამაშობდეს ჭადრაკს და თავის ქვეყანაში დაბრუნდეს მნიშვნელოვანი მესიჯით:

მსოფლიოს ყველა ხალხი წარმოადგენს ერთი დიდი ოჯახის ნაწილს.

 

 

ონლაინ საჭადრაკო ოლიმპიადის ოფიციალური გვერდი:  https://olymp.fide.com/about

ოლიმპიადის დებულება:    https://drive.google.com/file/d/1-m5Dstm1XNz0CYaotlZfXpjWXRzcHvCx/view

ოლიმპიადის განრიგი:        https://olymp.fide.com//schedule

 

 

კენჭისყრა და შედეგები

საბაზო დივიზიონი 5

A ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr530722.aspx?lan=1&art=0&flag=30   

                  http://chess-results.com/tnr530722.aspx?lan=1&art=2&flag=30

B ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr530723.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                       http://chess-results.com/tnr530723.aspx?lan=1&art=2&flag=30

C ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr530724.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                       http://chess-results.com/tnr530724.aspx?lan=1&art=2&flag=30

 

დივიზიონი 4

A ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr531361.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                    http://chess-results.com/tnr531361.aspx?lan=1&art=2&flag=30

B ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr531362.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr531362.aspx?lan=1&art=2&flag=30

C ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr531363.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr531363.aspx?lan=1&art=2&flag=30

D ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr531364.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr531364.aspx?lan=1&art=2&flag=30

E ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr531365.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr531365.aspx?lan=1&art=2&flag=30

 

დივიზიონი 3

A ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr531770.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                    http://chess-results.com/tnr531770.aspx?lan=1&art=2&flag=30

B ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr531771.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr531771.aspx?lan=1&art=2&flag=30

C ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr531772.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr531772.aspx?lan=1&art=2&flag=30

D ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr531773.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr531773.aspx?lan=1&art=2&flag=30

E ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr531774.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr531774.aspx?lan=1&art=2&flag=30

 

დივიზიონი 2

A ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr532151.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                    http://chess-results.com/tnr532151.aspx?lan=1&art=2&flag=30

B ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr532152.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr532152.aspx?lan=1&art=2&flag=30

C ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr532153.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr532153.aspx?lan=1&art=2&flag=30

D ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr532154.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr532154.aspx?lan=1&art=2&flag=30

E ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr532155.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr532155.aspx?lan=1&art=2&flag=30

 

ტოპ დივიზიონი 1  

A ჯგუფი http://chess-results.com/tnr532615.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                    http://chess-results.com/tnr532615.aspx?lan=1&art=2&flag=30

B ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr532616.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr532616.aspx?lan=1&art=2&flag=30

C ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr532617.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr532617.aspx?lan=1&art=2&flag=30

D ჯგუფი:  http://chess-results.com/tnr532618.aspx?lan=1&art=0&flag=30

                        http://chess-results.com/tnr532618.aspx?lan=1&art=2&flag=30

 

 საქართველოს ნაკრები A ჯგუფში ასპარეზობს.

 

 

მეორე ეტაპი: პლეი-ოფი (ნოკაუტები)

 

            საკვალიფიკაციო ტური                    მეოთხედფინალი                           ნახევარფინალი                                ფ ი ნ ა ლ ი

                           27.08.2020                                    28.08.2020                                     29.08.2020                                      30.08.2020

KO PreliminaryRound Table6

  https://olymp-results.fide.com/

 

მეორე ეტაპი: პლეი-ოფი (ნოკაუტები)

საკვალიფიკაციო ტური

(08:00 UTC)  უნგრეთი - გერმანია:  http://chess-results.com/tnr533143.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30

                                                                          http://chess-results.com/tnr533143.aspx?lan=1&art=2&turdet=YES&flag=30

                                                            http://chess-results.com/tnr533143.aspx?lan=1&art=3&turdet=YES&flag=30

(11:00 UTC)  ჩინეთი - უკრაინა:       http://chess-results.com/tnr533144.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30

                                                             http://chess-results.com/tnr533144.aspx?lan=1&art=2&turdet=YES&flag=30

                                                                           http://chess-results.com/tnr533144.aspx?lan=1&art=3&turdet=YES&flag=30     

(14:00 UTC)  საბერძნეთი - სომხეთი:       http://chess-results.com/tnr533141.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30

                                                                                      http://chess-results.com/tnr533141.aspx?lan=1&art=2&turdet=YES&flag=30

                                                                                      http://chess-results.com/tnr533141.aspx?lan=1&art=3&turdet=YES&flag=30

(17:00 UTC)  ბულგარეთი - პოლონეთი:  http://chess-results.com/tnr533142.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30

                                                                                      http://chess-results.com/tnr533142.aspx?lan=1&art=2&turdet=YES&flag=30

                                                                                      http://chess-results.com/tnr533142.aspx?lan=1&art=3&turdet=YES&flag=30

 

მეოთხედფინალი

(11:00 UTC)  ინდოეთი - სომხეთი:                  http://chess-results.com/tnr533412.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30

                                                                                              http://chess-results.com/tnr533412.aspx?lan=1&art=2&turdet=YES&flag=30

                                                                                              http://chess-results.com/tnr533412.aspx?lan=1&art=3&turdet=YES&flag=30

(14:00 UTC)  რუსეთი - უნგრეთი:                    http://chess-results.com/tnr533414.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30

                                                                                              http://chess-results.com/tnr533414.aspx?lan=1&art=2&turdet=YES&flag=30

                                                                                              http://chess-results.com/tnr533414.aspx?lan=1&art=3&turdet=YES&flag=30

(16:00 UTC)  აზერბაიჯანი - პოლონეთი:        http://chess-results.com/tnr533413.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30

                                                                                              http://chess-results.com/tnr533413.aspx?lan=1&art=2&turdet=YES&flag=30

                                                                                              http://chess-results.com/tnr533413.aspx?lan=1&art=3&turdet=YES&flag=30

(16:00 UTC)  აშშ - უკრაინა:                              http://chess-results.com/tnr533415.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30

                                                                                             http://chess-results.com/tnr533415.aspx?lan=1&art=2&turdet=YES&flag=30

                                                                                             http://chess-results.com/tnr533415.aspx?lan=1&art=3&turdet=YES&flag=30

           

 ნახევარფინალი 

(09:00 UTC)  ინდოეთი - პოლონეთი:        http://chess-results.com/tnr533510.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30

                                                                                       http://chess-results.com/tnr533510.aspx?lan=1&art=2&turdet=YES&flag=30

                                                                                       http://chess-results.com/tnr533510.aspx?lan=1&art=3&turdet=YES&flag=30

(16:00 UTC)  რუსეთი - აშშ:                         http://chess-results.com/tnr533511.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30

                                                                                       http://chess-results.com/tnr533511.aspx?lan=1&art=2&turdet=YES&flag=30

                                                                                       http://chess-results.com/tnr533511.aspx?lan=1&art=3&turdet=YES&flag=30

 

ფ ი ნ ა ლ ი

 (11:00 UTC)  ინდოეთი - რუსეთი:          http://chess-results.com/tnr533591.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30

                                                                                      http://chess-results.com/tnr533591.aspx?lan=1&art=2&turdet=YES&flag=30

                                                                                      http://chess-results.com/tnr533591.aspx?lan=1&art=3&turdet=YES&flag=30

 

ფიდეს (FIDE) პირველი ონლაინ ოლიმპიადის ოქროს მედლები, ორ ფინალისტ გუნდს რუსეთს და ინდოეთს გადაეცა.

შეგახსენებთ, რომ ფინალის პირველი მატჩი ფრედ დასრულდა  3-3, ექვსივე დაფაზე აღინიშნა ყაიმები.

მეორე მატჩში, ინდოეთის ნაკრების ორ მოთამაშეს ნიჰალ სარინს (მე-5 დაფა) და დივია დეშმუხს (მე-6 დაფა) ბოლო წამებზე ერთდროულად

შეექმნათ ინტერნეტ კავშირის პრობლემა. რის გამოც მათ მეტოქეებს ჩაეთვალათ მოგება.  მატჩის საბოლოო ანგარიში რუსეთის ნაკრების

სასარგებლოდ გადაიხარა  4,5 - 1,5. 

ინდოეთის გუნდმა შეიტანა სააპელაციო კომისიაში საჩივარი, სადაც აღნიშნა, რომ პრობლემები დაკავშირებული იყო არა მოჭადრაკეებთან,

არამედ იმ საიტის სერვერთან, საიდანაც იმართებოდა თამაშები.

აპელაცია საფუძვლიანი მტკიცებულებების გამო დაკმაყოფილებულ იქნა.

ფიდეს პრეზიდენტის არკადი დვორკოვიჩის გადაწყვეტილებით, ორივე გუნდი  რუსეთი და ინდოეთი FIDE– ს ონლაინ ოლიმპიადის

გამარჯვებულებად გამოცხადდა.

 

 

 ოლიმპიადის პარტიებისLIVE  https://olymp.fide.com/live   

გაითვალისწინეთ, ოლიმპიადის გვერდზე დრო მოცემულია UTC ,  რაც  + 4  საათია საქართველოს დროით.