You are here: MAIN Archive Achievements of our chess players

ACHIEVEMENTS OF OUR CHESS PLAYERS

 

List of achievements of our leading chess players 

In Adjara there is a number of the chess players who already took place and come to the world scene: 

 

GOLD MEDALS:

1989, Puerto Rico, the age championship (under 12 years) - Diana Darchiya

1990, the USA, the age World Cup (under 12 years) - Diana Darchiya

2001, Spain, the world age championship (under 14 years) – Salome Melia.

2004, Turkey, the Age European championship (under 18 years) – Salome Melia. and also first command place.

2004, Poti, the Age championship of Georgia (under 10 years) – 1-2 place of Lortkipanidze Nodar.

2004, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 18 years) – Salome Melia

2004, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 20 years) – 1-2 place was divided by Miranda Mikadze and Nino Batsiashvili.

2004, Urgupi, Turkey, the Age European championship (under 18 years) - Salome Melia, command first place.

2005, Montenegro, the Age European championship (under 18 years) - Salome Melia, command first place.

2005, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 16 years) – Miranda Mikadze 

2005, Hertseg Novi, Montenegro, the Age European championship (under 18 years) - Salome Melia, command second place.

2006, Tbilisi, the Age championship of Georgia (to 20) – Miranda Mikadze.

2007, Turkey, Student's world Universiade (among girls) – 1 place Tbilisi university "Gantiadi":

Nino Batsiashvili, Nona Datuashvili, Anna Butskhrqidze)

2007, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 8 years) – Alexander Panasenko, 7,5 points.

2007, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 18 years) – Miranda Mikadze, 7 points.

2007, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 20 years) – Gayoz Nigalidze, 7 points.

2008, Vietnam, the World age championship (under 14 years) – Nodar Lortkipanidze

2008, Khalkidhiki, the First European cup among schools. Among 21 teams the national team of Georgia showed the best result

and won the Cup. In a personal tournament (under 15 years) Nodar Lortkipanidze.

2008, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 8 years) – Irakli Akhvlediani

2010, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 10 years) – Irakli Akhvlediani

2010, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 10 years) – Nata Jibuti

2011, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 12 years) – Irakli Akhvlediani

2012, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 12 years) – Irakli Akhvlediani

2012, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 12 years) – Nata Jibuti

 

SILVER MEDALS:

1991, Warsaw, the Age World Cup (under 14 years) – Diana Darchia

2003, Budva, the Age European championship (under 14 years) – Miranda Mikadze

2004, Urgupi, Turkey, the Age European championship (under 18 years) – Nino Batsiashili, 6 points;

 under 10 years – VI – Lortkipanidze Nodari, 7 points;

 under 16 years, VI - Mikadze Miranda, 6 points.

2005, Hertseg Novi, Montenegro, the Age European championship – the National team of Georgia the II place;

 under 12 years – IV – Lortkipanidze Nodari, 7 points.

2005, France, the Age World Cup (under 16 years) – Miranda Mikadze

2005, Kutaisi, the Age championship of Georgia (under 12 years) – Lortkipanidze Nodari, 7,5 points.

2005, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 18 years) – Batsiashvili Nino, 7 points.

2005, Belfort, France, the Age World Cup (under 16 years) – Miranda Mikadze, 8,5 points;

 under 18 years – the IV Salome Melia, 8 points.

2006, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 14 years) – Nodar Lortkipanidze, 7 points.

2006, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 20 years) – Batsiashvili Nino, 7 points.

2007, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 8 years) – Nata Jibuti, 7 points. 

2007, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 20 years) – Mikadze Miranda.

2008, Batumi, the Age European championship (under 8 years) – Irakli Akhvlediani

2009, Thessaloniki, the World Cup among school students (under 15 years) – Nodar Lortkipanidze

2010, the Age European championship – Nata Jibuti

2013, Belgrade, Serbia, Women European championship. Salome Melia.

 

BRONZE MEDALS                                                       

2003, Greece, the Age World Cup – Salome Melia

2004, Kutaisi, the Age championship of Georgia (under 14 years) – Tinatin Beridze

2005, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 18 years) the II-III (III) Mikadze Miranda

2008, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 20 years) – Batsiashvili Nino

2006, Yerevan, the World Cup among chess players under 20 years – Salome Melia.

2007, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 14 years) – Lortkipanidze Nodari

2007, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 16 years) – Beridze Tinatin

2007, Tbilisi, the Age championship of Georgia (under 18 years) – Nigalidze Gayoz

2007, Yerevan, Armenia, the World Cup under 20 years – Salome Melia.

2009, Macedonia, Women club European cup, Tbilisi "Samaia"

(Maia Chiburdanidze, Lela Javakhishvili, Sofiko Khukashvili, Maia Lomineishvili, Salome Melia)

Except this medals these chess players took also a set of prizes in national and international tournaments.

2010, Khanty-Mansiysk. World chess Olympic Games. Women's national team of Georgia III place

(N. Dzagnidze, L. Javakhishvili, S. Melia, N. Khurtsidze, B. Khotenashvili). The II place on a board - Salome Melia.

2013, Tbilisi, the Age championship of Georgia (the highest league) (under 14 years) – Irakli Akhvlediani

 

SALOME MELIA   (14. 04. 1987)    

In 18 years – became the female international master

In 20 years – I became the international master among men

has 2 ball for receiving a titule of the international grandmaster

president's grant – 2005 y. 

The world champion among girls under 14 years (2001, Spain)

The twofold champion of Europe among girls under 18 years (2004, Turkey) and among girls under 18 years (2005, Serbia)

Repeated prize-winner of chempionat of the world: under 16 years (2003 Greece), under 20 years 1-3 place (2006 Yerevan),

under 20 years 2-3 place (2007, Yerevan); under 14 years 3-5 place (2000, Greece).

The 3-fold champion of Georgia among girls under 14, 16 and 18 years.

The 3-fold prize-winner of the championship of Georgia among girls under 16, 18 and 20 years.

The champion of Georgia among women (2010)

The 2-fold prize-winner of Championship of Georgia among women (2008, 2013)

Prize-winner of the World Chess Olympic Games of 2010: it is command - bronze, individually – silver (Russia, Khanty-Mansiysk).

2-fold prize-winner of the Team Female Championship: in 2011 command - bronze, individually – gold, (Turkey).

in 2013 individully – bronze (Kazakhstan, Astana).

Prize-winner of the Female team championship of Europe: it is command – bronze, individual - bronze, (2011, Serbia).

The vice-champion among women on fast chess. Rapid,  Kutaisi, 2011.

Team club championships:

 I place, gold medal – Romania, 2006  (1 board)

 II   place, bronze medal – Romania, 2008. (1 board)

 III  place, silver  medal, personally – bronze, Romania, 2009 (1 board)

 I  place on a women board – Turkey, 2005.

 III  place, bronze medal - Turkey, 2006

 III  place, bronze medal – Turkey, 2008.

 III  place, bronze medal, personally - 1-2 place, Turkey, 2009.  

 I place, gold medal, personally – 1 place (1 board),  Iran,   2011.

Club women European championship:

 III  place,   bronze medal – Macedonia, 2009. Klub “Samaia”.

 III  place,  personally - bronze medal, Croatia, 2010. Klub “Samaia”.

Repeated winner of the international tournaments:

 I  place, among women, Moscow-Open-2005, Russia, Moscow

 I  place, under 20,   „Nice Open”- 2006 , Greece.

 I  place, „Akropolis“,  Womens tournament (2006, Greece)

 I  place, among women,  „Kavala Open“  (2008, Greece)

 Champion of the countries of the Black Sea basin, under 20   (2008, Batumi)

 I  place, among women, «Sawardo da Samaiso» (2008г. Kutaisi)

 I place, The champion of Montreal among women (2009 г. Kanada)

 I - III  place among women, «Aeroflot-2009» (koef.3)

 I  place among women, «Eduardo Crespi's memorial» (2009, Italy, Milan)

 I – II  place among women,  Moscow-Open-2010, Russia, Moscow

 II   place among women, “Negroponte– 2010”   (Greece)

 I - II   place among women, (koef.2) ,   Gibraltar International Tournament (2011)

 I   place among women, International tournament “Brato” (2011, Italy)

In 2013 vice-champion of Europe!

She executed the second ball of the man's international Grandmaster and  obtained the license for the Womens World Cup of 2014.

The best player of the Georgian Chess Federation of 2013! 

 

 NODAR  LORTKIPANIDZE

Gold medals 

 2004, Poti – The   championship of Georgia, under 10 years. I-II

 2008, Vietnam, the   World Cup, under 14 years

2008, Chalcidice, in the European championship among schools the national team of Georgia showed the best result and won the Cup, in a personal tournament (under 15 years).

 

Silver medals

 2004 Urgupi, Turkey, the   European championship, under 10 years

2005, Hertzeg Novi, Montenegro,   European championship. 

Team championship of Georgia - the II place, under 12 years 

2006, Kutaisi, the   championship of Georgia, under 12 years.

2006, Tbilisi, the   championship of Georgia, under 14 years.

2009, Thessaloniki, the World championship of schools, under 15 years.

 

Bronze medals

2007, Tbilisi, the   championship of Georgia – under 14 years.

 

 

IRAKLI  AKHVLEDIANI

On September 15, 2004 "Batumgamtsvaneba" awards the young chess player of chess club "Tsitsinatela"

for participation in the international tournament.

The Ministry of Education, cultures and sport of the Adzharian Autonomous Republic awards

for participation of the most young chess player of the international tournament "Tavisupali Achara" (on September 15, 2004 Batumi)

Open superiority of sports complex school – the III place (2005 of Batumi).

The federation of mass sport and improvement of the population of Adjara awards

for participation in the chess tournament devoted to the international children's day

(among the children born in 1996 – the II place (2005 of Batumi)

Chess Association of the countries of the Black Sea for participation in the international Batumi-2006 festival.

Participation in the World Cup under 8-18 years (2006, Batumi)

Qualification tournament – the II place (2006)

Superiority of chess club "Nona" - the I-II place (2006 of Batumi)

Open tournament of the Georgian chess federation – the I place (2007, Tbilisi)

"Dolphin of the Black Sea" - 2007 – the II place, under 8 years (2007, Batumi)

The European championship under 8 years – for participation (2007, Batumi)

The championship of Georgia – the I place, under 8 years (2008, Tbilisi)

The international chess festival of the countries of the Black Sea basin, under 8-14 years – the I place,

under 8 years (2008, Batumi)

The European championship under 8 years (the II place) (2008 of Batumi)

The Batumi complex sports school – for a victory in the championship of Georgia (2008 of Batumi) awards

Batumi complex sports school (diploma) the best athlete of 2008 (December, 2008)

Nanna Alexandria-2009 cup – the I place, under 10 years (2009, Poti)

The international festival of the Black Sea – the II place, under 12 years (2009, Batumi)

The world age championship – for participation (2009, Antalya, Turkey)

The age European championship – for participation (2010, Batumi)

The international chess Adjara-2010 festival - the II place, under 14 years (2010, Batumi)

The championship of Georgia - the I place, under 10 years (2010, Tbilisi)

 The international festival of the Black Sea – the II place, under 12 years (2010, Batumi)

The championship of Georgia - the I place, under 12 years (2011, Tbilisi)

The championship of Georgia - the I place, under 12 years (2012, Tbilisi)

The Batumi complex sports school (diploma) – the successful athlete of 2012 (December, 2012 of Batumi)

The world age championship – the certificate of participation (2012, Maribor, Slovenia)

The highest league of the championship of Georgia under 14 years, the III place, (2013, Tbilisi)

The international chess festival "Dolphin of the Black Sea" - the II place, under 14 years (2013, Batumi)

The championship of Adjara – the II place, under 8 years (2006, Batumi)

The championship of Adjara – the III-IV place, under 12 years (2006, Batumi)

The championship of Adjara – the II place, under 8 years (2007, Batumi)

The championship of Adjara – the I place, under 8 years (2008, Batumi)

The championship of Adjara – the II place, under 10 years (2008, Batumi)

The championship of Adjara – the I place, under 10 years (2009, Batumi)

The championship of Adjara – the I place, under 10 years (2010, Batumi)

The championship of Adjara – the I place, under 12 years (2010, Batumi)

The championship of Adjara – the I place, under 12 years (2011, Batumi)

The championship of Adjara – the III place, under 14 years (2011, Batumi)

The championship of Adjara – the II place, under 14 years (2012, Batumi)

The championship of Adjara – the I place, under 16 years (2012, Batumi)

The championship of Adjara – the I place, under 16 years (2013, Batumi)

 

 

NATA  JIBUTI

Championships of Adjara:

Under 8 years - the II place, 2006

Under 10 years - the III place, 2006

Under 8 years - the I place, 2007

Under 10 years - the II place, 2007

Under 8 years - the I place, 2008

Under 10 years - the I place, 2008

Under 10 years - the I place, 2009

Under 12 years - the III place, 2009

Under 14 years - the III place, 2009

Under 16 years - the II place, 2009

Under 10 years - the I place, 2010

Under 12 years - II place 2010

Under 14 years (among young men) - the I place, 2010

Under 20 years - the III place, 2010

Under 14 years (among young men) - the I place, 2011

Under 12 years - the I place, 2012

Under 16 years - the I place, 2012

Under 14 years - the II place, 2012

Under 16 years - the I place, 2013

Open tournament of sports school - the I place, 2009

"The Black Sea dolphin" under 8 years - the II place, 2006;

                                     under 8 years - the I place, 2007

The Black Sea International festival, under 14 years - the I place, 2009

The international festival "Batumi-2011", under 12 years - the II place, 2011

“Nana Aleksndria’s cup – 2008”, under 8 years - the II place, 2008

                                                 under 11 years - the I place, 2011

Cup of IJ "Gold Queen", under 8 years - the II place, 2008

Nona's cup, under 8 years - the I place, 2008

Memorial of Sh. Intskirveli, under 7 years - the II place, 2006; - I place, 2007

Memorial of Т.Lomaia, Under 10 years - the II place, 2009

                                         Under 10 years - the I place, 2010

                                         Under 12 years - the I place, 2011

                                         Under 14 years - II place 2011

The championship of Georgia, under 8 years - the II place, 2007

under 10 years - the I place, 2010

under 12 years - the I place, 2012

 

The European championship, under 10 years - the II place, 2010

In 2011 the title of the master of FIDE is given.

 

DMITRY JIBUTI

Championships of Adjara

Under 8 years - the III place, 2008

Under 8 years - the I place, 2009

Under 12 years - the II place, 2012

Under 12 years - the I place, 2013

The Black Sea festival, under 8 years - the I place, 2010

"The Black Sea dolphin", under 8 years - the III place, 2007

"Adjara-2009", - under 8 years - the III place, 2009

Cup of IJ "Gold Queen" - the I place, 2008

Memoril of B. Gurgenidze - the II place, 2010

Memorial of Т.Lomaia, under 8 years - the I place, 2010

“Nana Aleksndria’s cup – 2010”, under 8 years - the III place, 2010

The championship of Tbilisi, under 8 years - the III place, 2010

International charitable company "Chess Ambassador of the Pease", "Dovs – CPA" - the I place, 2010

The championship of Georgia, under 10 years - the III place, 2012

 

PANASENKO ALEXANDER

In 2007 in Tbilisi deserved a gold medal in the Age Championship of Georgia (under 8 years, 7.5 points)

Champion of the “Сountries of the Black Sea”.

Winner of Festival “Cup of Nana Aleksandria”

Repeated champion of Adjara.

 

NINO ZHGENTI

II -  place in the Championship of Adjara among girls under 8 (2012г., Batumi)

 I   - place  in the Championship of Adjara among girls under 7 (2013г., Batumi)

I   place  in the Championship of Adjara among girls under 8 (2013г., Batumi)

III  - place in the Championship of Adjara among girls under 10 (2013г., Batumi)

III - place in the International Chess Festival «Batumi-2013» among girls under 8, 2013, Batumi.

 

 TAMAR JORTMENADZE

International Festival «Adjara-2009»  -   II place among girls under 8 (2009, Batumi)

International Festival “Black Sea Dolphin”- II place  ( 2009, Batumi)

Championship of Adjara- II place among girls under 8 ( 2009, Batumi)

Championship of Adjara- III place among girls under 18 ( 2009, Batumi)

Championship of Adjara- III place among girls under 12 ( 2009, Batumi)

International Festival « Adjara -2010»  - II  place among girls under 10 ( 2010, Batumi)

Championship of Adjara- I  place among girls under 14 ( 2011, Batumi)

Championship of Adjara- II  place among girls under 10 ( 2011, Batumi)

Participant of the European Сhampionship and Championship of Georgia. 2011 г.

International Festival “Black Sea Dolphin”- II place among girls under 12 ( 2012, Batumi)

Championship of Adjara- III place among girls under 12 ( 2012, Batumi)

Championship of Adjara- I place among girls under 14 ( 2012, Batumi)

Сhampionship among schools- II  place ( 2012 , Batumi)

International Festival « Cup of the Black Sea»  - II  place among girls under 12.( 2013, Batumi)

Championship of Adjara- I  place among girls under 12 ( 2013, Batumi)

Championship of Adjara- II  place among girls under 14 ( 2013, Batumi)

 

GURAM SVANIDZE

Championship of Adjara-  II place among boys under  7 .  ( 2009, Batumi)

Championship of Adjara- III place among boys under  8 .  ( 2011 , Batumi)

Championship of Adjara-   I place among boys under  10.  ( 2013 , Batumi)

International Festival “Black Sea Dolphin”- III place among boys under  8  (2011, Batumi)

Championship of Batumi sports school - I place among boys under  8  ( 2012 , Batumi)

International Festival “Batumi - 2012” -  III place among boys under  8  ( 2012, Batumi)

International Festival “Black Sea Dolphin”- II place among boys under  10  (2013 , Batumi)

 

DEA BEDOSHVILI

Championship of Adjara-   III place among girls under 8.  ( 29.03-2.04. 2012, Batumi)

Championship of Adjara-   I place among girls under 10.  (2013 , Batumi)

International Festival “Batumi - 2012”  -   II place among girls under 8.  ( 2012 , Batumi)

 Championship of Batumi sports school  - I place 8 among girls under . ( 2012 , Batumi)

 International Festival “Black Sea Dolphin”- I place among girls under 10.  (2013, Batumi)

 

TEIMURAZ JAKELI

Championship of Batumi sports school  - I place among boys under  7.  ( 2012 , Batumi)

 International Festival “Black Sea Dolphin”  -   II place among boys under  8.  (2013 , Batumi)

 

 IRAKLI KURSHUBADZE

Championship of Adjara- I place among boys under  7 .  (2012 , Batumi)

 Championship of Adjara- III place among boys under  8 (2012 , Batumi)

 Championship of Adjara- III place among boys under  8  (2013 , Batumi)

 Championship of Adjara- II  place among boys under  7 (2013 , Batumi)

 International Festival “Batumi - 2013”  -   IV place among boys under  8 ( 2013 , Batumi)

 International Festival “Black Sea Dolphin” -   III place among boys under  8 (2013 , Batumi)

 

 NATIA DEKANOIDZE

Сhampionship among schools - III place ( 2012 , Batumi)

Championship of Adjara- III place  among girls under 16 ( 2012, Batumi)