Facebook

SAT GEO 75 chempionati MOn February 6 the 78th Championship of Georgia took off in the updated Palace of Chess of Nona Gaprindashvili.

 

The tournament is held on the Olympic system. It will last till February 17 and 16 best chess players of Georgia take part in it.

Each player plays with a rival twice white and black. Winner continiues playing and loser leaves a the tournament.

In case of the end of a match additional games (tie-breaks) are in a draw appointed:

Two – the 25th minute a match with addition of 10 seconds per move.

In case of a repeated draw - two 10th minute matches with addition of 10 seconds per move.

In case of a draw - two five-minute matches with 3 seconds per move.

If the winner is not defined after that, then 1 Armagedon game is played: white 5 minutes, and black 4 minutes. In case of a draw the victory is awarded by black.

Except young men, the member of the national team of Georgia Meri Arabidze also participates in the championship.

Prize fund - 18,500 lari.

       The I place - 6,000 lari a grant of federation - 1,500 lari;  

      The II place - 4,500 lari a grant of federation - 1,000 lari;  

      The III place - 3,500 lari a grant of federation - 500 lari; 

      The IV place - 2,500 lari;  

       The V place - 500 lari;

       The VI place - 500 lari; 

      The VII place - 500 lari;  

      The VIII place - 500 lari.

 Except a monetary prize, players who got on the I-III places :

The chess player who took the I place is called the candidate for the national team.

Players who had taken I-III places will be financed on the European championship of 2019 and allowed to participate

in the highest league of the 79th Championship of Georgia of 2020.

Members and coaches of the Batumi Chess Club "Nona" participate in the Championship.

                                                          We wish them success!

Participants of the Championship:

No

 ID-No

NAME

TIT

FED

RAT

 1

13602071

Pantsulaia, Levan

GM

GEO

2597

 2

13602543

Jojua, Davit

GM

GEO

2588

 3

13602934

Paichadze, Luka

GM

GEO

2583

 4

13601741

Arutinian David

GM

GEO

2552

 5

13601784

Shanava, Konstantine

GM

GEO

2516

 6

13602276

Maghalashvili, Davit

GM

GEO

2504

 7

13602250

Quparadze, Giga

GM

GEO

2493

 8

13604597

Beradze, Irakli

IM

GEO

2490

 9

13602608

Sanikidze, Tornike

GM

GEO

2489

10

13603086

Benidze, Davit

GM

GEO

2480

11

13611216

Petriashvili, Nikoloz

FM

GEO

2479

12

13602853

Tutisani, Noe

IM

GEO

2468

13

13602799

Sibashvili, Giorgi

  IM

GEO

2420

14

13611860

Kacharava, Nikoloz

FM

GEO

2397

15

13604040

Arabidze, Meri

  IM

GEO

2387

16

13604058

Lortkipanidze, Nodar

 

GEO

2326

  

1 ROUND:

1/8

Round 1, Match 1

   

06.02

14:00

07.02

14:00

08.02

12:00

08.02

08.02

08.02

08.02

    

 08.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

         RAPID

25 min/+10 sec

       RAPID

10 min/+10 sec

     BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

RESULT

16

Nodar Lortkipanidze

2326

  -

 0

 0

           

 0

1

Levan Pantsulaia

2597

GM

 1

 1

           

 2

                           

1/8

Round 1, Match  2

   

06.02

14:00

07.02

14:00

08.02

12:00

08.02

08.02

08.02

08.02

 08.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

       RAPID

25 min/+10 sec

       RAPID

10 min/+10 sec

   BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

 RESULT

2

Davit Jojua

2588

 GM

 1/2

 1/2

 0

 1

 1

 1/2

   

 3,5

15

Meri Arabidze

2387

  IM

 1/2

 1/2

 1

 0

 0

 1/2

   

 2,5

                           

1/8

Round 1, Match 3

   

06.02

14:00

07.02

14:00

08.02

12:00

08.02

08.02

08.02

08.02

 08.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

        RAPID

25 min/+10 sec

    RAPID

10 min/+10 sec

   BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

 RESULT

14

Nikoloz Kacharava

2397

FM

 1/2

 1/2

 0

 0

       

  1

3

Luka Paichadze

2583

GM

 1/2

 1/2

 1

 1

       

  3

                           

1/8

Round 1, Match 4

   

06.02

14:00

07.02

14:00

08.02

12:00

08.02

08.02

08.02

08.02

 08.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

       RAPID

25 min/+10 sec

      RAPID

10 min/+10 sec

   BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

RESULT

4

David Arutinian

2552

GM

 1

 1/2

           

 1,5

13

Giorgi Sibashvili

2420

IM

 0

 1/2

           

 0,5

                           

1/8

Round 1, Match 5

   

06.02

14:00

07.02

14:00

08.02

12:00

08.02

08.02

08.02

08.02

 08.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

       RAPID

25 min/+10 sec

     RAPID

10 min/+10 sec

   BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

 RESULT

12

Noe Tutisani

2468

IM

 0

 1/2

           

  0,5

5

Konstantine Shanava

2516

GM

 1

 1/2

           

  1,5

                           

1/8

Round 1, Match 6

   

06.02

14:00

07.02

14:00

08.02

12:00

08.02

08.02

08.02

08.02

 08.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

        RAPID

25 min/+10 sec

        RAPID

10 min/+10 sec

    BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

RESULT

6

Davit Maghalashvili

2504

GM

1/2

 1/2

 0

 1

 1

 1/2

   

 3,5

11

Nikoloz Petriashvili

2479

FM

1/2

 1/2

 1

 0

 0

 1/2

   

 2,5

                           

1/8

Round 1, Match 7

   

06.02

14:00

07.02

14:00

08.02

12:00

08.02

08.02

08.02

08.02

 08.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

         RAPID

25 min/+10 sec

      RAPID

10 min/+10 sec

    BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

 RESULT

10

Davit Benidze

2480

GM

 -

 1/2

           

  0,5

7

Giga Quparadze

2493

GM

+

 1/2

           

  1,5

                           

1/8

Round 1, Match 8

   

06.02

14:00

07.02

14:00

08.02

12:00

08.02

08.02

08.02

08.02

 08.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

     RAPID

25 min/+10 sec

     RAPID

10 min/+10 sec

   BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m

  RESULT

8

Irakli Beradze

2490

 IM

 1

 1/2

           

 1,5

9

Tornike Sanikidze 

2489

 GM

 0

 1/2

           

 0,5

                           

2 ROUND:

1/4

Round 2, Match 9

   

09.02

14:00

10.02

14:00

11.02

12:00

11.02

11.02

11.02

11.02

 11.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

      RAPID

25 min/+10 sec

      RAPID

10 min/+10 sec

    BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

 RESULT

 1

 Levan Pantsulaia

 2597

 GM

  1/2

 1

           

 1,5

 8

 Irakli Beradze

 2490

  IM

  1/2

 0

           

 0,5

                           

1/4

Round 2, Match 10

   

09.02

14:00

10.02

14:00

11.02

12:00

11.02

11.02

11.02

11.02

11.02 

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

       RAPID

25 min/+10 sec

       RAPID

10 min/+10 sec

    BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

RESULT

 5

Konstantine Shanava

2516

 GM

  1/2

 1/2

 1/2

  1/2

    0

 1/2 

   

 2,5

 4

David Arutinian 

2552

 GM

  1/2

 1/2

 1/2

  1/2

    1

 1/2

   

 3,5

                           

1/4

Round 2, Match 11

   

09.02

14:00

10.02

14:00

11.02

12:00

11.02

11.02

11.02

11.02

 11.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

        RAPID

25 min/+10 sec

       RAPID

10 min/+10 sec

     BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

 RESULT

 7

Giga Quparadze 

2493

 GM

 1

 0

 1/2

 1

       

  2,5

 2

Davit Jojua

2588 

 GM

 0

 1

 1/2

 0

       

  1,5

                           

1/4

Round 2, Match 12

   

09.02

14:00

10.02

14:00

11.02

12:00

11.02

11.02

11.02

11.02

 11.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

        RAPID

25 min/+10 sec

     RAPID

10 min/+10 sec

   BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

RESULT

 3

 Luka Paichadze 

 2583

 GM

 1

 1/2

           

 1,5

 6

 Davit Maghalashvili

 2504

 GM

 0

 1/2

           

 0,5

                           

  3 ROUND:

1/2

Round 3, Match 13

   

12.02

14:00

13.02

14:00

14.02

12:00

14.02

14.02

14.02

14.02

14.02 

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

       RAPID

25 min/+10 sec

      RAPID

10 min/+10 sec

   BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

RESULT

 4

David Arutinian 

2552

 GM

 1

 0

 0

 0

       

 1

 1

Levan Pantsulaia 

2597

 GM

 0

 1

 1

 1

       

 3

                           

1/2

Round 3, Match 14

   

12.02

14:00

13.02

14:00

14.02

12:00

14.02

14.02

14.02

14.02

 14.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

        RAPID

25 min/+10 sec

    RAPID

10 min/+10 sec

   BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

RESULT

 7

 Giga Quparadze

 2493

 GM

 1

 0

 1/2

 1

       

  2,5

 3

 Luka Paichadze

 2583

 GM

 0

 1

 1/2

 0

       

  1,5

                           

4 ROUND:

FINAL

 I - II

Round 4, Match 15

   

15.02

14:00

16.02

14:00

17.02

12:00

17.02

17.02

17.02

17.02

 17.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

      RAPID

25 min/+10 sec

       RAPID

10 min/+10 sec

   BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

 RESULT

 1

Levan Pantsulaia 

 2597

 GM

  0

 1

 0

 1/2

       

  1,5 

 7

 Giga Quparadze

 2493

 GM

  1

 0

 1

 1/2

       

  2,5

                           

FINAL

III - IV

Round 4, Match 16

   

15.02

14:00

16.02

14:00

17.02

12:00

17.02

17.02

17.02

17.02

 17.02

 

N

Name

RATING

 TIT

       STANDARD

90m40/+30m/+30s

        RAPID

25 min/+10 sec

     RAPID

10 min/+10 sec

   BLITZ 

5min/+3sec

BLITZ

5m - 4m 

 RESULT

 3

 Luka Paichadze

 2583

 GM

 1/2

 1/2

 1

 0

         

 4

 David Arutinian 

 2552

 GM

   1/2

 1/2

 0

 1

         
                           

 

                 The Batumi Chess Club "Nona" congratulates Giga Quparadze

on achievement of a champion title of Georgia and wishes him further success.

 

Prize-winners:

   I - Giga  Quparadze

  II – Levan Pantsulaia                                     

 III - David Arutinian                                                                   

 IV - Luka Paichadze

                       

 Regulation:          http://gcf.org.ge/ka/sakartvelos-vazhta-78-e-chempionatis-umaglesi-liga-0

 LIVE :   https://www.chessbomb.com/arena/2019-georgian-chess-championship

                                http://live.gcf.org.ge/tfd.htm

TV of the Georgian Chess Federation:  https://www.facebook.com/chesstv.ge/

Photogallery:     https://www.facebook.com/pg/georgianchess/photos/?tab=album&album_id=2194923387250219&__tn__=-UC-R